Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای مدافعان حرم >  ستار محمودی
زندگینامه
پیوندآسمانی
بوی بهشت
پیرو اهل بیت
آخرین دیدار
وصیت نامه
سخنان دخترشهید
ستار محمودی

نام پدر: - تاریخ تولد: 1354/03/03
محل تولد: ایران - فارس - ممسنی - مهرنجان تاریخ شهادت: 1394/09/16
محل شهادت: سوریه طول مدت حیات: 40 سال
مزار شهید: گلزارشهدای روستای مهرنجان-ممسنی-فارس


زندگینامه
در سومین روز از خرداد ۱۳۵۴ و به فاصله ی کوتاهی بعد از آن که ایل در حال کوچ، به پشت کوه «رنج» رسید، در یورد خاک دانه و در سیاه چادر به دنیا آمد.
کوه رنج، بلند ترین قله ی ممسنی با ارتفاعی بالغ بر سه هزارمتر از سطح آب های آزاد، در مقابل دیدگان سیاه چادر نشینان کم بضاعت اما صبور و زحمت کش قد کشیده بود تا کبک هایش برای مردمانش آواز خوانی کنند. و ستار در دامن چشمه ها و گل پونه های همین دیار بزرگ شد و قد کشید.
آن سال ها دانشسرای عشایری تازه باب شده بود و پدر و مادر ستار هم مثل همه ی پدر و مادرها، از شوق این که زودتر ستار را به مدرسه بفرستند و فرزند را به کاروان دانشسرای عشایری برسانند، آرام و قرار نداشتند. روی همین حساب، شناسنامه را دو سال بزرگتر گرفته بودند. اما سه سال بعد، انقلاب شد و ساز و کار دانشسرای عشایری به هم ریخت. ستار چهار سال و چهارماه بیشتر نداشت که به مدرسه رفت. امری که بعدها باعث گلایه ی او شده بود و مرتب از سختی آموختن برای کودکی چهار ساله می گفت.
دوران ابتدایی و راهنمایی را در روستای مهرنجان سپری کرد. و در همان دوران راهنمایی بود که برادر بزرگش عبدالرسول محمودی که دانشجوی سال آخر تربیت معلم آب باریک شیراز بود، در عملیات بیت المقدس۳ و در قله ی گوهجار جبهه ی شمال غرب به شهادت رسید. این سنگین ترین ضربه ی روحی بود که ستار در آن زمان دریافت کرد.
اما ستار دست از کار و تلاش نکشید و همچنان درس خواند و فوتبالیست دیار خود بود.
دبیرستان را تمام کرد و در رشته ی ادبیات فارسی دانشگاه شیراز قبول شد. در همین برهه در کنار فوتبال، ورزش ژیمناستیک را هم دنبال کرد و به فاصله ی کوتاهی سرآمد این رشته ی ورزشی شد. طوری که توانست در مسابقات دانشجویان کشور که در تبریز برگزار شده بود، مقام آور باشد.
بعد از پایان دوره ی دانشگاه، به دلیل کمبود شغل و نبود استخدام، مدتی را بیکار بود. ایامی که بر ستار بسیار سخت گذشت. اما گویا خداوند برای او که همیشه عاشق مجاهدت بود، راه درستی مقدر کرده بود. او توانست بعد از ماه ها تلاش و کوشش و دوبار سفر به تهران، وارد نیروی دریایی سپاه شود. خیلی زود در این وادی نیز درخشید و به عنوان استاد موشک دوش پرتاب، در منطقه یکم نیروی دریایی سپاه مشغول شد. در همبن برهه بود که در دو ‌رشته ی ورزشی شنا و تکواندو، تلاش کرد. در رشته ی شنا، استاد شد و در تکواندو دان۲ گرفت.
در کنار ورزش و نظامی گری، درس و دانشگاه را هم دنبال کرد و در رشته ی مدیریت از دانشگاه پیام نور قشم، فوق لیسانس گرفت.
با شکل گیری منطقه پنج نیروی دریایی سپاه در بندر لنگه، به درخواست فرمانده آن، ستار را نیز از بندر عباس به لنگه بردند و به عنوان مسئول بازرسی منطقه۵ معرفی کردند. اما ستار بیشتر از آن که دلبسته ی کار اداری باشد، عاشق کار عملیاتی بود و لذا به درخواست خودش به عنوان فرمانده پدافند هوایی منطقه۵ مشغول شد تا دیگر بار با موشک ها همنشین باشد. او در این وادی به قدری مهارت داشت که توانست در رزمایش پیامبر اعظم صلوات الله علیه، برای اولین بار از روی شناور در حال حرکت، پهباد آموزشی را شکار کند. امری که تحسین همه ی فرماندهان حاضر در صحنه را به دنبال داشت.
با شروع بحران های منطقه، ستار در آرزوی پیوستن به مدافعان حرم بی تابی می کرد. به درجه ی سرهنگی و دنیای رفاه و آسایش تعلق خاطر نداشت. آزویی که در بیست و هفتمین روز از آبان ماه سال 1394 برآورده شد و ستار توانست داوطلبانه در سوریه حضور پیدا کند. اما ظاهرا او برای بازگشت نرفته بود. شهادت آرزوی دیرینه اش بود.
در شانزده آذر و بعد از چهار شبانه روز تلاش و مجاهدت در آزادسازی چند شهرک و روستا، با اصابت موشک کورنت به خودروی حامل این مجاهد بزرگ، به همراه دو تن دیگر از همراهانش در سن 40 سالگی به شهادت رسید.
دوستانش می گویند: او با وجودی که فرمانده بود، شب قبل از شهادت به جای همه ی افراد نگهبانی داد و تا صبح روز شانزدهم بیدار بود. در آن روز هم از صبح تا نزدیک غروب که پیروزی حاصل شد، لحظه ای دست از تلاش و جنگیدن بر نداشت. با تاکتیکی که در یک مورد به کار برد، توانست از تلفات و اسارت حتمی هفتاد نفر از نیروهای خودی جلوگیری کند.
برادر او شهید «عبدالرسول محمودی» نیز در دوران هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسیده است.
محمد محمودی نورآبادی، نویسنده برجسته ادبیات مقاومت برادر دیگر اوست که تاکنون آثار زیادی درباره روزهای جنگ تحمیلی نوشته و چند اثر از او درباره مقاومت مردمی سوریه در دست انتشار است.
پیکر مطهر «ستار محمودی» روز ۲۱ آذرماه 1394 همزمان با آخرین روز از ماه صفر و سالروز شهادت حضرت علی ابن موسی رضا(ع) در شیراز تشییع شد. پیکر مطهر این شهید پاسدار در شهرستان ممسنی از مقابل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نورآباد تا میدان مصلی این شهر با حضور عموم مردم تشییع شده و پس از آن در گلزار شهدای زادگاهش یعنی روستای مهرنجان و در جوار برادر شهیدش به خاک سپرده شد.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
خبرگزاری تسنیم، تاریخ: - / - / -
سایت تکریم شهید، تاریخ: - / - / -