Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای مدافعان حرم >  قاسم غریب
زندگینامه
پیوندآسمانی
نام مهدی
آخرین دیدار
برات شهادت
غریب
شهادت
قاسم غریب

نام پدر: محمدرضا تاریخ تولد: 1361/01/01
محل تولد: ایران - گلستان - گرگان - سیدمیران تاریخ شهادت: 1394/04/21
محل شهادت: ارتفاعات تلحور طول مدت حیات: 33 سال
مزار شهید: -


زندگینامه
قاسم غریب در تاریخ یکم فروردین ماه سال 1361 در روستای سیدمیران به دنیا آمد . بستر رشد اجتماعی او طبقه کشاورز و زحمت کشی بود که با نون حلال، شیرمردانی چون قاسم غریب را تحویل جامعه داد.
او فرزند دوم خانواده بود. محمدرضا پدر قاسم در حالی که زمین زراعی زیادی نداشت با سختی و مشقت فراوان فرزندان خود را تربیت کرد.
غریب دوران تحصیلات ابتدایی را در مدرسه شهید صادق تازیکه سیدمیران گذراند و دوره راهنمایی را نیز در همان روستا به مدرسه آزادگان رفت. او برای تحصیل در مقطع دبیرستان عزم گرگان کرد و در دبیرستان شهید رجایی گرگان مشغول تحصیل شد.
او در سال 1379 بعد از اخذ مدرک دیپلم در کنکور دانشکده افسری دانشگاه امام حسین(ع) شرکت کرد و قبول شد و رسماً به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.
او 5 سال بعد در سال 1384 در شهر قم با خانم اعظم السادات حسینی خادم افتخاری مسجد جمکران ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو فرزند پسر 6 و 8 ساله بنام های امیرعباس و محمدامین بود.
او بعد از ازدواج به شهر مقدس قم رفت و تا یک سال قبل از شهادت در این شهر زندگی می کرد. طی این سال ها او در میدان رزم با گروه های انحرافی پژاک و منافقین داخلی مجاهدانه جنگید تا این که یک چشم خود را از دست داد و همچنین 4 ترکش به او اصابت نمود.
بعد از جانباز شدن از ناحیه چشم، به توصیه پزشک که باید برای حفظ چشم دیگر مناطق مرطوب را برای ادامه کار انتخاب کند، وی به زادگاهش گلستان رفت و مدتی در سپاه استان و بعد از آن نیز به گردان های تکاور تیپ سپاه نینوا پیوست.
امااین موجود پرخروش و رزمنده شجاع را یارای دوری از نبرد و میدان رزم نبود و با درک صحیح از شرایط روز و عربده کشی تکفیری های مزدور اسراییل، آهنگ سوریه کرد و داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به این کشور رهسپار شد.
قاسم بعد از انتقال همسر و فرزندان و زندگی خود به شهر قم، به سوریه رفت و به مبارزه با تکفیری ها پرداخت و این دومین مرحله ای بود که او برای دفاع از حریم حضرت زینب(س) به سوریه می رفت و آخرین باری بود که وطن را می دید و در 24 رمضان، بیست و یکم تیر ماه سال 1394 در ارتفاعات تلمور سوریه در سن 33 سالگی برای همیشه از میان ما پر کشید.
به گواه اکثر همرزمان، دوستان، هم محلی ها و خانواده اش او را جز با "شربت شهادت" نمی شد سیر کرد و آنقدر ذوب در ولایت و دوستدار ائمه اطهار سلام الله علیها بود که ذره ای از تلاش برای نجات مسلمین بر نمی داشت. او مداحی بود که آخر مداحی هایش جمله "شهادت آرزومه" را زمزمه می کرد و آخرش هم به این مقام نایل شد.
قاسم غریب خلیان هلی کوپتر نیز بود و در سال 1387 در جمع یگان ویژه پاسداران در معیت فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای و سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، سید یحیی رحیم صفوی مشاور فرماندهی کل قوا حاضر شد.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
پایگاه اطلاع رسانی مشرق نیوز، تاریخ: - / - / -
روزنامه جوان، تاریخ: - / - / -