Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای مدافعان حرم >  سیدجاسم نوری
زندگینامه
پیوند آسمانی
جانباز غیور
سفربه سوریه
غنیمتی از سنگر داعشی ها
فرمانده اطلاعات
شب قدر
بابای مهربان
وصیت نامه
سیدجاسم نوری

نام پدر: سیدجابر تاریخ تولد: 1346/12/15
محل تولد: ایران - خوزستان - حمیدیه تاریخ شهادت: 1394/03/07
محل شهادت: مدینة الطب بغداد طول مدت حیات: 48 سال
مزار شهید: گلزارشهدای اهواز-خوزستان


زندگینامه
در پانزدهمین روز از اسفند ماه سال 1346 در حمیدیه پسری به دنیا آمد که نامش را سیدجاسم نهادند، پدرش سیدجابر از سادات سید نور و مادرش بانوی مؤمنه‌ای به نام قسمه بود. سیدجابر از تجار ثروتمند و از عشایر عرب غیرتمند حمیدیه، از عراق کالا وارد می کرد و همزمان به کشاورزی نیز اشتغال داشت. سیدجابر 2پسر و 5 دختر داشت و سیدجاسم فرزند آخر خانواده بود.
سیدجاسم سیزده ساله بود که حمله‌ بی رحمانه عراق به ایران آغاز شد و جوانان و نوجوانان غیور ایرانی باید از سرزمین مادری خود دفاع می‌کردند. وی از همان روزهای نخست جنگ تحمیلی در دفاع مقدس حضور داشت که هوش و ذکاوتش سبب شد در سن 13 سالگی فرمانده گردان امام علی(ع) شود.
سیدجاسم مرد خستگی ناپذیری بود و این را از مسئولیت هایی که برعهده داشت می توان فهمید؛ جذب، پذیرش و گزینش نیرو بخشی از زحمات این دلاور مرد در سپاه حمیدیه بود. همیشه کارهای نشدنی را به او می سپردم زیرا با جذابیت رفتاری و اخلاقی در دل اطرافیان خود جا می گرفت، نه به عنوان فرمانده و مسئول بالا دست بلکه همچون دوستی صمیمی و در شرایط سخت جنگ و حمله رژیم بعثی توانست 720 نفر از نیروهای بومی حمیدیه را در قالب گردانی با فرماندهی علی بلالک تشکیل و سازماندهی کند.
در طول دوران دفاع مقدس نقش مهم و غیر قابل انکاری در بسیج مردمی حمیدیه داشت. این دلاور مرد، در واحد عملیات لشکر7 ولی عصر(عج) در سال 1362 توانست با تلاشی خستگی ناپذیر و روحیه مخلصانه اطلاعات کلیدی از وضعیت نیروهای بعثی جمع آوری کند که در انجام عملیات های بعد موثر واقع شد.
پس از اتمام جنگ در حالی که تنها 21 سال سن داشت کوله باری از تجربه و دانش در زمینه‌های نقشه خوانی، مختصات یابی و عکس‌های هوایی به دست آورد و از تبحر بالایی در این زمینه برخوردار شد. همچنین دوره افسری سپاه را در سال 1385 با موفقیت پشت سر گذاشت و بازنشسته شد.
همین تجربیات باعث شد که پس از شروع ماجرای سوریه برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) به صورت داوطلبانه عازم این کشور شود. به گواه دوستانش شجاعت و ذکاوتش در مبارزه با تکفیری ها مثال زدنی بود. همراه رزمندگان عراقی درکشور سوریه به دفاع از حرم حضرت زینب(س) پرداخت. با شروع نبرد تکفیری ها در عراق تصمیم گرفت در این کشور به جهاد بپردازد. در عراق با تجربه ای که در دوره دفاع مقدس در بسیج مردمی داشت مشغول به جمع‌آوری نیروهای مردمی عراق جهت سازماندهی در لشکر حضرت عباس(ع) وابسته به عتبات عالیات پرداخت و با آموزش و سازماندهی این نیروها رشادت‌های بسیاری از خود نشان داد.
نوری فرمانده اطلاعات لشکر حضرت عباس(ع) بود و با استفاده از تجربیات و روحیه خستگی ناپذیر، کار شناسایی و مختصات یابی را انجام می داد.
سید جاسم در حال تشکیل لشکری با عنوان لشکر سید نور( برگرفته از قبیله سادات نور) بود اما شوق وصال به رب العالمین تقدیر دیگری برای او رقم زده بود.
رفت و آمدش به عراق سبب شد که تعدادی از خویشاوندان عراقی خود را پیدا کند و به کانون گرم خانواده و فامیل رونق دیگری ببخشد.
مهربانی و عطوفت سید جاسم زبان زد خاص و عام بود و همواره به نظم و آراستگی حتی در شرایط سخت جنگ توجه می کرد. صبر در آرامش و سختی سرلوحه رفتار این دلاور مرد بود و از بیت المال بهتر از اموال خود نگهداری می‌کرد.
محمد، روح الله و علی و تنها دخترش رقیه یادگاران ایشان هستند.
پنجشنبه 7 خرداد 1394 در نزدیکی شهر الرمادی استان الانبار عراق بر اثر اصابت ترکش به گردن مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان در مدینه الطب بغداد در سن 48 سالگی به شهادت رسید.
پیکر شهید نوری به کربلای معلا منتقل و با حضور اقشار مختلف مردم و رزمندگان عراقی در بین الحرمین تشییع شد و پس از آن به ایران انتقال یافت.
پس از انتقال به ایران در روز یکشنبه 10 خرداد ماه مردم حمیدیه با این شهید وداع کردند. در اهواز نیز با حضور اقشار مختلف مردم، رزمندگان عراقی و یمنی تشییع شد و بنا به وصیت شهید، پیکر مطهرش در پایین مزار شهید مدافع حرم حبیب جنت مکان در گلزار شهدای اهوازآرام گرفت.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
سایت شهرداری حمیدیه، تاریخ: - / - / -
سایت شهیدنیوز، تاریخ: - / - / -
وبلاگ شهید سیدجاسم نوری، تاریخ: - / - / -