Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای مبارزه با ضدانقلاب و اشرار >  لطیف رنجبری
زندگینامه
عمل نمودن به فرایض دینی
تیراندازی نکردن
همیشه نیکوکار
انس باقرآن کریم
درس بزرگ
منشاء خیر و برکت
شهادت
وصیت نامه
مایه افتخار
بهترین جایزه
لطیف رنجبری

نام پدر: شریف تاریخ تولد: 1326/06/14
محل تولد: ایران - کردستان - بیجارگروس - آله کبود تاریخ شهادت: 1362/10/06
محل شهادت: بانه طول مدت حیات: 36 سال
مزار شهید: بهشت زهرا(س)_ قطعه28_ ردیف 71 شماره 4


زندگینامه
سروان« لطیف رنجبری» در روز چهارم شهریور ماه سال 1326 در روستای «آله کبود» از توابع شهرستان بیجار گروس واقع در استان کردستان در خانواده روستایی و مذهبی چشم به جهان گشود. مادرش زلیخا و پدرش شریف نام داشت.
قبل از ورود به مدرسه در مکتب یکی از اساتید، کلام خدا را سه بار دوره کرد و از همان دوران کودکی با قرآن مأنوس بود. پس از طی دوران طفولیت به تنها مدرسه ابتدایی روستای آله کبود دبستان تدین رفت و به تحصیل پرداخت.
از همان ایام نوجوانی در مراسمات مذهبی روستا شرکت داشت و به انجام فرائض دینی، ارادتمندی اهل بیت(ع)، احسان و نیکی به والدین، و صله ارحام مقید بود. پس از اتمام دوران ابتدایی به دلیل کمبود امکانات مالی و آموزشی نتوانست ادامه تحصیل دهد.
پدرش در حرفه حلبی سازی مشغول به کار بود لذا چون درآمدش جوابگوی همه فرزنداش نبود لطیف به همراه برادرانش به پدر کمک می کرد و پس از آن لطیف به شکل روز مزد در روستا به کار کشاورزی مشغول گردید.
وی در کنار شش برادر و دو خواهرش روزهای خوش نوجوانی را طی کرد و در هجده سالگی به خدمت نظام وظیفه اعزام شد. پس از طی دوران سربازی به روستای آله کبود بازگشت و به کار کشاورزی مشغول شد. اما پس از شش ماه به دعوت برادرش محمد به تهران آمد و در آزمون ورودی ارتش شرکت کرد و با شایستگی تمام پذیرفته شد.
وی پس از چند سال خدمت؛ به عنوان فرمانده حفاظت از مجلس شورای ملی انتخاب شد و در این سالها به ادامه تحصیل پرداخت و در سال1357 با اخذ مدرک دیپلم توانست در آزمون دانشکده افسری پذیرفته شود و به ژاندارمری منتقل شود و بعنوان یکی از افراد مورد اعتماد گروههای مذهبی به شمار آید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عهده دار سازماندهی نیروهای مخلص و انقلابی در ارتش شد.
رنجبری جزو اولین گروه افسران فارغ التحصیل دانشکده افسری در زمان بدو تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی بود که به درجه ستوان دومی نائل آمد.
وی پس از دریافت درجه افسری به عنوان مسئول آموزش و فرمان صبحگاهی و پرچم پادگان دوآب مازندران (شهید شفیعی) منصوب شد. از آغاز دفاع مقدس تا سال1360 آموزش و سازماندهی گروه کثیری از نیروهای اعزامی به جبهه های حق علیه باطل به عهده ایشان بود.
دو سال بعد در سال 1361 با داشتن همسر و چهار فرزند به دلیل علاقه وافری که جهت حضور در خطوط مقدم مناطق جنگی و عملیاتی داشت با درخواست خودش به عنوان فرمانده گروهان سه از گردان رزمی 707 حضرت ابوالفضل(ع) ، دفاع از آبهای نیلگون خلیج فارس و منطقه اروندکنار را تقبل کرد و حدود یک سال و نیم در برابر تجاوز ارتش بعث عراق از وطن محبوب و مالوفش مردانه و جانانه دفاع کرد.
لیاقت، شجاعت و کاردانی او باعث شد تا پس از چهارماه به یکی از مناطق جبهه غرب (منطقه عملیاتی و مرزی عراق پایگاه ولی آباد بانه) که تحت کنترل ضد انقلاب در استان کردستان بود، منتقل شود. در مدت چهارماهه حضور مقتدرانه و فرماندهی مدبرانه در بانه توانست امنیت بالایی را در منطقه ایجاد کند و بسیاری از آن مناطق را از لوث وجود اشرار ضد انقلاب کومله و دمکرات پاک نمود .
ماموریت رنجبری در بانه به اتمام رسیده بود. او قرار بود فرمانده جایگزین خود را با منطقه استحفاظی آشنا کند.
در جریان یکی از این شناسایی ها از مناطق پاکسازی نشده و در درگیری، سه نفر از اشرار کومله را به هلاکت می رساند و از فاصله 1500 متری با اسلحه سیمینوف (قناسه) از ناحیه پشت و اصابت گلوله به قلب مورد حمله کمین نیروهای گروهک ملحد کومله قرارگرفت و حتی قصد به سرقت بردن پیکر مطهر ایشان را داشتند که البته با اطلاعی که ایشان قبل از شهادت از طریق بی سیم به پایگاه در خصوص جریان کمین رسانده بود، نیروهای امدادی به منطقه درگیری اعزام و حلقه محاصره شکسته شده و اشرار موفق به این امر نشدند.
اهمیت شهادت ایشان به اندازه ای بود که همان شب خبر شهادتش را در «رادیو کومله» اعلام و از آن به عنوان یک پیروزی یاد نمودند، غافل ازآنکه شهادت در راه حق نه مرگ بلکه زندگی جاوید است ( ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون).
سرانجام آن امیر رشید اسلام در نبـردی ناجوانمردانه، در«مورخ 6/10 /1362»درحالیکه36 سال داشت دعوت خداوند متعال را همانند سالار شهیدان لبیک گفت وبه دیدار معبود خود شتافت.
پیکر پاک این شهید در قطعه 28 ردیف 71 شماره4 «بهشت زهرا (س)» تهران به خاک سپرده شده است.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
مطالب ارسالی از خانواده شهید، تاریخ: