Menu By Milonic JavaScript

Skip Navigation Links
صفحه اصلی >  لیست شهدای مدافعان حرم >  علی یزدانی
زندگینامه
دامادحضرت زهرا(س)
دفاع از اهل بیت
تولد
پرچم
خستگی ناپذیر
روضه حضرت زهرا(س)
شهادت
خداحافظ علی جان
دیدار با مولایمان
سخن شهید
دست نوشته
سخن شهید(2)
دل نوشته همسرشهید
علی یزدانی

نام پدر: غلام حسین تاریخ تولد: 1357/06/02
محل تولد: ایران - اردبیل - اردبیل تاریخ شهادت: 1394/01/03
محل شهادت: نهروان-عراق طول مدت حیات: 37 سال
مزار شهید: گلزارشهدای یافت آباد-تهران


زندگینامه
مهندس علی یزدانی در روز دوم شهریور ماه سال 1357 در شهر اردبیل به دنیا آمد. پدرش چون در شب های قدر متولد شد نامش را علی گذاشت تا همیشه زیر سایه ی ائمه اطهار(ع) بزرگ شود و علی وار زندگی کند.
دوران کودکی را در اردبیل و در شهرستان سرعین گذراند و در شش سالگی به همراه خانواده به تهران آمدند و در محله فلاح ساکن شدند. دوران تحصیل خود را در همین محله گذراند در کنار بازیگوشی های کودکانه یکی از فرزندان باهوش خانواده و مدرسه به حساب می آمد. در کنار تحصیل علم در بسیج مساجد و هیئات مذهبی شرکت می کرد و همین مسئله باعث رشد و بالندگی روحیات مذهبی و اعتقادات او می شد.
بعد از گرفتن دیپلم در سال 1376 وارد خدمت سربازی شد. نیمی از خدمت را در پادگان امام رضا(ع) در شهر کازرون و نیمی دیگر را در میبد یزد سپری کرد.
علی در حین خدمت به درس خواندن مشغول بود با پشتکاری که داشت در کنکور موفق به قبولی در رشته مهندسی صنایع دانشگاه زاهدان شد. علی در دوران خدمت به خودسازی و اهتمام به عبادات و انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات مشغول بود. دوستانش به همین علت او را به عنوان پیش نماز خود انتخاب کرده بودند. لقبی که به او داده بودند و او را به این لقب می شناختند علی غفیله بود.
علی علاوه بر تحصیل علم و فعالیت هایی که داشت برای گذراندن خرج تحصیل در کنار مسجد علی بن ابیطالب(ع) مغازه ای اجاره کرد و در آن به کارهای فرهنگی پرداخت. در همان دوران بود که مسجد علی بن ابیطالب(ع) توسط عوامل ضدانقلاب بمب گذاری شد و مغازه و همه مایملک علی از بین رفت.
دوران دانشگاه با تمام فراز و نشیب هایش در سال 1381 به پایان رسید. او می خواست آموخته های خود را به اهداف مقدسش نزدیک تر کند لذا همان سال به استخدام سپاه پاسداران درآمد و در نیروی قدس به خدمت پرداخت.
سال 1385 با یکی از سادات ذریه زهرای اطهر(س) عقد کرد کرد و سال 1387 زندگی مشترک خود را آغاز نمود و صاحب دو فرزند دختر گشت.
خرداد ماه سال 1392 به سوریه رفت و 49 روز آن جا ماند. بعد از تولد دخترش زینب به عراق رفت. دفاع از حریم آل الله در عراق و سه بار عازم این کشور شد.
آخرین ماه سال 1393 به عراق رفت. تحویل سال 1394 در عراق حضور داشت. سوم فروردین ماه مصادف با شب شهادت حضرت زهرا(س) در منطقه عمومی نهروان در جنوب بغداد با آتش پهبادهای آمریکایی در سن 37 سالگی به شهادت رسید.
مزارش در گلزارشهدای محله یافت آباد تهران قرار دارد.
تدوین و تنظیم توسط گروه فرهنگی هاتف (سایت صبح)
برگرفته از
کانال تلگرام هیئت مکتب الزهرا(س)، تاریخ: - / - / -
ویژه نامه اولین سالگرد شهید علی یزدانی، تاریخ: - / - / -